Автомобилен форум - Пазарджик

ПРИВЕТ НА ВСИЧКИ АВТОМОБИЛНИ И ТУНИНГ ЕНТУСИАСТИ

Начало форум Начало форум

Дата и час: Чет Яну 18, 2018 2:08 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 275 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 06, 2006 9:08 pm 
Майстор на драга
Аватар

1- повишаванто на мощността НИКОГА не се "измерва" в конски сили, а в ПРОЦЕНТИ, независимо как е постигнато това повишаване...
...конските сили са просто мерна единица за крайния резултат, а където дадено повишение е посочено в конски сили - направено е просто за улеснение на клиента...
2- на стандартен "атмосферен" двигател, с чип се правят 5 - 25 % макс - обикновено 10-15%...
...което означава, че колкото по-голяма е "фабричната" мощност, толкова повече ще е мощността след монтажа на чипа...
3- фазата с "голям" чип изобщо не се постига с чип, а се постига с "fuel managemet" система, която директно елиминира работата на ЕСU-то, що се касае до управлението на дюзи, запалване и прочие...
...но такава система има смисъл да се монтира САМО ако са направени доста други неща и тя също не "вдига" повече мощността, а повишава "КПД"-то което се вади от текущата конфигурация на двигателя (изобщо не говоря, че ако горивото не е добре може да съсипе двигателя, щото колкото повече "пилим" един двигател, толкова по-капризен става той към горивото и смесите)...

и леко лирическо отклонение:
тунинг-а на една бегачка се започва с други неща, а завърщва с електрониката - fuel management, за да има какво са управлява направените промени и най-вече да извади максимална полза от тях...
а иначе се правят разпределителни валове (с цел промяна на фазите на газоразпределение); легла на клапани, клапани, колектори, дюзи и генерация (с цел промяна на хидро- и газо-динамичния поток при впръскване и изпускане); бутала, биели, колянов вал и маховик (с цел намаляване на инерционните моменти); диференциал и трансмисия (с цел по-пълно разпределяне на въртящия момент, и предаването му възможно най-пълноценно на "асфалта")...
...и прочие, и прочие - това далеч не е единственото за атмосферен мотор, а за "турбиниран" вобще не ми се почва, щото ще пиша до утре...
и понеже говорите и за спирачки, окачване и прочие - изброеното по-горе е предназначено колата да "върви" повече ПО ПРАВА ЛИНИЯ, а спирачките, окачването и прочие касае поведението на автомобила при други условия...
сиреч - можеш да направиш "бегачка" за драг, без да се занимаваш със спирачки и прочие (единствено част от окачването има значение за да се компенсира инерционния момент на колата, като цяло, при старт и смяна на предавките)...

4- да се върна отново на "големия" чип - както казах - повишението е в %...
та ние преди малко, като направихме гореизброените неща, повишихме мощността, така че СЕГА ВЕЧЕ определено има смисъл да се занимаваме с fuel management за да оползотворим тази потенциална мощност...

и един лек пример за всичко гореизложено:
(колата няма значение в момента)

двигател 1.8 16v - "фабрична" мощност 105 к.с...
същият двигател с променено газоразпределение - 148 к.с...

логично е, че ако средно дигаме с електроника 15%, ако директно се тунингова първия, крайната мощност ще е ~121 к.с...
...а за втория ~ 170 к.с...
разликата е доста фрапираща, нали...

та един съвет от мен - не се занимавайте с "чипове", ако наистина искате нещо сериозно...
направете останалото или поне част от него и тогава вече ще имат смисъл тези 700-800 лева за електроника...
...поне ще получите повече за тези пари...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 06, 2006 9:21 pm 
Аватар:
Аватар

AutoTzar написа:
...................................
направете останалото или поне част от него и тогава вече ще имат смисъл тези 700-800 лева за електроника...

:shock:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 07, 2006 2:15 am 
Шофьор
Аватар

Здравейте. Странно ма не съм съгласен с някои неща които е написал "Царя". Долявам и някъква нотка на злоба в поста му придружена с небрежно себеизтъкване. Не искам да се караме но поне можем да поспорим в границите на нормалното разбира се.

Цитат:
повишаванто на мощността НИКОГА не се "измерва" в конски сили, а в ПРОЦЕНТИ, независимо как е постигнато това повишаване...

Пич говориш глупости. Вярно е че е "прието" повишението да се измера в проценти ама както е казал народа "не по врат а по шия" Всеки го интересува крайния резултат а дали ще му е казано в проценти или в киловати или в конски сили всеки му е все едно. Критиката ти е напълно излишна в случая!

Цитат:
направено е просто за улеснение на клиента...

излишно е да обяснявам че "повечето " клиенти са минали УСПЕШНО 5-ти клас и могат да се оправят с проценти ;)

Цитат:
на стандартен "атмосферен" двигател, с чип се правят 5 - 25 % макс - обикновено 10-15%...

тука не си го допрочел както трябва. Малко си убъркал цифричките. Максимума е 13-15% а СРЕДНОТО увеличение "обикновено" е 7-10 % (да не кажа и помалко) Искам да отбележа че е тъпо да се каже обикновено еди колко си процента защото това зависи изцяло от двигателя. Зависи просто как е проектиран. Има мотори при които няма да можеш повече от 7% да измъкнеш. Понеже предполагам че изобщо няма да си съгласен с тези числа и ще спориш за тях искам да ти кажа че за данните съм СИГУРЕН и УБЕДЕН и няма да ги обсъждам 2ри път.

Цитат:
фазата с "голям" чип изобщо не се постига с чип, а се постига с "fuel managemet" система, която директно елиминира работата на ЕСU-то, що се касае до управлението на дюзи, запалване и прочие...

никой не е казал че при атмосфера има чипове които да постигат много мощност..... "Големи" чипове.
Човек като чете написаното ще помисли че "fuel managemet" системата директно елиминира работата на ЕСU-то :D Ами аз мисля че искаш да кажеш ЗАМЕСТВА ;-) То все едно ECUто требва да го елиминираме да върви повече колата. А и тези системи нямат почти никъква практика при СЕРИЕН (непроменян с нищо друго) атмосферен мотор. Тези електроники се позват когато по мотора се правят големи промени (физически) които изискват промяна във електрониката (например турбо конверсий) В тези случаи оригиналното ECU не е в състояние да изпълнява необходимите функций защото ПРОСТО е ПРОЕКТИРАНО за други изисквания! Доста от посочените от теб подобрения могат да се управляват от серийното ECU и да не се налага от друга система.

Цитат:
тя също не "вдига" повече мощността, а повишава "КПД"-то
същото бих казал и за ECU със оптимизиран софтуер..сиреч едно тунинг чипче

Цитат:
изобщо не говоря, че ако горивото не е добре може да съсипе двигателя, щото колкото повече "пилим" един двигател, толкова по-капризен става той към горивото и смесите

затова си има граници в които се "пили" мотора и също така всеки закупил чип бива инструктиран да кара с хубаво гориво по възможност с Н98 бензин.

Цитат:
тунинг-а на една бегачка се започва с други неща, а завърщва с електрониката - fuel management, за да има какво са управлява направените промени и най-вече да извади максимална полза от тях...

напълно съм съгласен ....стига да са правени горе споменатите промени. Всеки си тунингова колата до различна степен и за някои хора един свестен чип е горната граница!

Цитат:
и понеже говорите и за спирачки, окачване и прочие - изброеното по-горе е предназначено колата да "върви" повече ПО ПРАВА ЛИНИЯ

ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ. Малко са хората които си имат колата предназначена САМО за ДРАГ. Истината е че всеки иска да е гъзар с бърза съскаща кола и същевременно в хармония със сигурността и собственото си здраве както и това на околните.

Цитат:
4- да се върна отново на "големия" чип - както казах - повишението е в %...

имам чувството че ако го кажа САМО в конски сили и ще излезе че съм излъгал или че повишение няма :-D

Цитат:
логично е, че ако средно дигаме с електроника 15%, ако директно се тунингова първия, крайната мощност ще е ~121 к.с...
...а за втория ~ 170 к.с...

Пак бъркаш. Както вече казах много розаво ти се виждат тия 15% увеличение при всеки атмосферн мотор. че даже станаха 121 коня. Не бъди сигурен че толко ще вдигне. А пък да не говоря че направи мотора от 105 коня на 170 БЕЗ ТУРБО.
Имах един познат който смяташе тунинг повишенията си така:

1.чип = около 15 коня
2. спортен филтър 8 коня
3.колектори 10 коня
4. махане на катализатора 6-7 коня

...... и така за секунди си представяше как вдига 70 коня със щракане със пръсти.

Цитат:
разликата е доста фрапираща, нали...

като гледам как лесно ги сметаш нещата и аз се фрапирам :shock:

Цитат:
та един съвет от мен - не се занимавайте с "чипове", ако наистина искате нещо сериозно...
За всеки понятието НЕЩО СЕРИОЗНО е относително. Примерно при Турбомоторите само един чип си е вече НЕЩО СЕРИОЗНО .....както доказа и едно ТДИ по вашия край.

Цитат:
...поне ще получите повече за тези пари...

Дори да го направят пак нема да има смисъл да похарчиш 800 лева за електоника. Смисалът идва когато става въпрос за турбо....турбо му е майкатаааа...
....и за парите си ще получат повече ако има смисъл от тая електроника...ако има нужда от нея.

Да не говоря че чиповете предлагани тук не са 800 лева а далеч по-малко. И сега за да отговарям на ISO-стандартите и за да не се изказвам некомпетентно искам да уточня че цената която ти споменаваш (800 лева) са около 800% от моята. (горното го казах за улеснение на клиентите)

;-)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 07, 2006 10:48 am 
Аватар:
Аватар

Brezel написа:
Здравейте. Странно ма не съм съгласен с някои неща които е написал "Царя"........

Царя не е "написал" нищо - просто е направил малко "Copy" и "Paste" от Интернет... :evil:
Не му се връзвай толкова... ;)

П.С. Най-евтиния тунинг е чип, филтър, генерация, хубави кабели и свещи - това може да го направи всеки и за малко пари - оттам нататък промените са вече доста по-сложни и скъпи..................
Да не говорим пък да направиш сериозни промени по хардуера и да се наложи да се прави индивидуално мапване на колата - тогава изваждането е по-сериозно...

Последна промяна li4o на Съб Окт 07, 2006 11:53 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 07, 2006 11:52 am 
Майстор на драга
Аватар

Съгласен съм с теб Брезел до някаде, нз как реши че имам злоба с тово у4асти е не - явно криво си ме разбрал от тука, ако сам те обидил нешто - то тогава ИЗВИНЯВАИ! Така е за стотина лева по-добро решение няма :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 07, 2006 2:35 pm 
Шофьор
Аватар

AutoTzar написа:
Съгласен съм с теб Брезел до някаде, нз как реши че имам злоба с тово у4асти е не - явно криво си ме разбрал от тука, ако сам те обидил нешто - то тогава ИЗВИНЯВАИ! Така е за стотина лева по-добро решение няма :)

споко пичага, не си ме убидил с нищо, аз също се извинявам за тона ми ама вчвра ми беше малко криво а и късно през ноща писах и така излезе ;-)

п.п. нали знаете като се наостриш пък останеш без секс и нито ти се спи нито ти е весело :lol: :lol: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 07, 2006 10:05 pm 
Майстор на драга
Аватар

:beeeer

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 16, 2006 10:35 pm 
Нов член

Имаш ли за форд ескорт 1.6 16v 92г 66kw :roll: :roll:-Рено меган 1.6 i 66kw 96г.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 17, 2006 9:53 am 
Шофьор
Аватар

niiiki написа:
Имаш ли за форд ескорт 1.6 16v 92г 66kw :roll: :roll:-Рено меган 1.6 i 66kw 96г.

За форда незнам дали имам ще ти кажа довечера. За такова Рено до колкото си спомням имам ама мися че втре ЕКУти беше залято с нещо като пяна и смяната доста кофти (не съм сигурен само предполагам) За да знам със сигурност какво да търся се нуждая от ECU-номерата ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 19, 2006 8:57 pm 
Нов член

Знам че компа е на сименс . :cry: :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 19, 2006 11:00 pm 
Аватар:
Аватар

niiiki написа:
Знам че компа е на сименс . :cry: :cry:

Само марката няма да свърши работа - ще трябва да препишеш номерата от кутията на компа, иначе не можем да се ориентираме - най-добрия вариант е да щракнеш ЕКУ-то с телефона.. ;)
Изображение
П.С. Това е кутията на комп за Голф3...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 20, 2006 1:15 am 
Шофьор
Аватар

именно. Li4o ме изпревари и написа това което мислех.
Понякога един и същи мотор е оборудван с различни датчици, понякога има подобрения в електрониката и при един и същи мотор се слагат различни ЕКУта и т.н. Всеки компютър работи с точно определен софтуер. Примерно при голф 3 ABS мотор имаше май 4 или 5 различни компа. При някои от тях софтуера е много различен и ако вземеш оригиналния чип от едната кола и го сложиш на другата кола (с друго ЕКУ) или няма да запали или ако запали ще работи като БУЛГАР Т150 :-D За да се знае кой компютър какъв е и с какъв софтуер работи са сложени определени номера. А именно всеки компютър си има номер ( ECU-номер) и всеки чип си има номер (Софтуеренномер) Така се постига точност и прецизност и се изключва възможността от грешен софтуер който би навредил наколата. По тази причина са ми нужни тези номера и немога да се ориентирам по име на мотор или VIN. ;-)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 21, 2006 9:50 pm 
Нов член

Brezel написа:
именно. Li4o ме изпревари и написа това което мислех.
Понякога един и същи мотор е оборудван с различни датчици, понякога има подобрения в електрониката и при един и същи мотор се слагат различни ЕКУта и т.н. Всеки компютър работи с точно определен софтуер. Примерно при голф 3 ABS мотор имаше май 4 или 5 различни компа. При някои от тях софтуера е много различен и ако вземеш оригиналния чип от едната кола и го сложиш на другата кола (с друго ЕКУ) или няма да запали или ако запали ще работи като БУЛГАР Т150 :-D За да се знае кой компютър какъв е и с какъв софтуер работи са сложени определени номера. А именно всеки компютър си има номер ( ECU-номер) и всеки чип си има номер (Софтуеренномер) Така се постига точност и прецизност и се изключва възможността от грешен софтуер който би навредил наколата. По тази причина са ми нужни тези номера и немога да се ориентирам по име на мотор или VIN. ;-)

Трябва ли номера на процесора и ли номера на компа е достатачен.Да питам нещо което не ми е ясно колата е карам поече на гас и върви много-добре 180км.ч-с расхотд 7-8л но 100км Ще има ли ефект този чип???? :oops: :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 21, 2006 11:56 pm 
Шофьор
Аватар

Здравей. Трябва ми номера на компютъра и номера на чипът върху който е записан сегашният ти софтуер. Други номера не ми трябват. Кажи за коя кола става точно въпрос че вече изумих. Щом караш на газ ефекта ще е още по малък. Това е защото когато си на газ ЕКУто не определя колко гориво да се впръсква (освен ако си с газов инжекцион) В случая на газ промяната се състой в момента на подаване на искрата но това едва ли ще доведе до осезаема разлика.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Окт 29, 2006 1:04 am 
Опелист
Аватар

Здравейте на всички. Всеки си мисли че когатъо подмени серийният чип -ECU (Engine Control Unit) и това ще доведе до главоломни промени по работата на двигателя на автомобила му. Ами не, това не е точно така. Има доста неща които влиаят на това един чип да доведе до увеличаване на мощност, изменения в гориво-впръскващата и газоразпределителната система. Този чип командва именно тези процеси. Както се каза и в горни мнения, най-много полза от чип има когато колата ти е оборудвана с турбо компресор (,а не със суперчарджър). Тогава увеличаването на мощността и въртящият момент на автомобила е най-голямо. Говорим за около 30% повече мощност и поне още 100Nm въртящ момент( зависи от различните двигатели). Тогава подмяната на стандартният чип, с нов е най-синхронизирана от гледна точка на пари-мощност, която постигаш за тази сума. А и ефектът е най-голям и си заслужава капиталовложенията. При атмосферните двигатели (т.е без turbo aspiration) това увеличаване на мощноста е незначително и не може да се усети. Въпреки че подобрява някои процеси в двигателя. това е ФАКТ и е така. Но просто за пример ще дам че ако колата ви е 1.6 8V, увеличението на мощността ви след подмяна на чип ще бъде незначителна...т.е около 3 к.с при най - добрият вариант.А понякога дори води и до икономия на гориво, което си е супер. При тези двигатели обаче подмяната на чипа не винаги довежда до положителен ефект. Все пак тук се говори за фабрична мощност на автомобила като нов, нали. А с години двигателят се износва, компресията намалява, якостта на детайлите също. Така че може и изобщо да не ви качи мощност, ами да направи работата на двигателя, неравномерна и да я влоши. При 16V (16 клапанови) мотори, подмяната на чипа довежда до увеличаване до 8-10к.с мощност и около 22Nm въртящ момент, което от една страна за 100 лева си е перфектно, щото другият тунинг по мотора който трябва да направите за да вдигнете мощност+въртящ момент ще ви легне много повече капитали, а и ако майстора е калпав може и до повреди. При турбо моторите обаче подмяната на серийният чип е задължителна. Няма по евтин начин при който да вдигнете сериозно мощността на двигателя както и въртящият момент. Силно се препоръчва. Постигнатите резултати ще са положителни.

Поздрави :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 275 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа